Beyaz Saray’daki kutlamada Biden’ın görüntüleri gündem oldu

ABD’de ‘Juneteenth’ olarak bilinen ve köleliğin kaldırılma tarihi olarak kutlanan Özgürlük Günü’nden önce Beyaz Saray’da bir kutlama düzenlendi. 1865 yılında köleliğin yasaklanmasının yıldönümü olarak anılan ve 2021 yılından bu yana federal tatil olan ‘Juneteenth’, Beyaz Saray’da davetlilerin katılımıyla anıldı.

Gospel sanatçısı Kirk Franklin’in konseri sırasında ise kalabalığın arasında bulunan Başkan Joe Biden’ın hareketleri dikkat çekti. Cumhuriyetçi Parti’ye yakın bir çizgide yayın yapan Fox News, Biden ‘donduğunu’ yazdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, hareketsiz bir şekilde duran Biden’ın yanında bulunan George Floyd’un kardeşi Philonise Floyd’un da kendisiyle iletişime geçmeye çalıştığı görüldü. George Floyd, 2020 yılında ırkçı bir polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürülmüştü. Ülke çapında ırkçılık karşıtı protestolar patlak vermiş, bundan 1 yıl sonra ise ‘Juneteenth’ federal tatil ilan edilmişti.

ABD’nin eski başkanı ve mevcut başkan adayı Donald Trump’ın ekibi ise, X’te “Işıklar açık ama içeride kimse yok” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan kaynaklar, Biden’ın ‘bilişsel gerilemesinin kötüleştiğini’ ve bu durumdan ‘endişelendiklerini’ bildirmişti. Toplantılarda sık sık notlarına bakan Biden’ın yardımcılarına bel bağladığı ileri sürülmüştü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir